Byť vodiacim psom

Podeľte sa

Prv, než sa zo šteniatka stane vodiace pes, čaká ho dlhá a zaujímavá cesta.

Šteniatka sa rodia v špeciálnej pôrodnici, kde je o ne dobre postarané. Okrem mamy je v ich blízkosti neustále aj človek, čím si naňho zvykajú ako na svojho druha. U šteniatok prebieha v tomto období ranná socializácia, čiže spoznávanie okolitého sveta. V pôrodnici a jej výbehu majú k dispozícii okrem hračiek aj rôzne predmety a zoznamujú sa s rôznymi povrchmi pod labkami (papier, dlaždice, koberec, igelit). Tak získavajú dobrý základ pre bezproblémový prechod do nového prostredia a k novému človeku.

Vo veku 7-8 týždňov opúšťajú šteniatka pôrodnicu a putujú do rodín dobrovoľníkov – vychovávateľov. Ich úlohou je vybudovať u šteniatka pozitívny vzťah k človeku, naučiť ho slušne a pokojne sa správať v každom prostredí ale aj dopriať mu radostné a veselé detstvo s ľuďmi a psími kamarátmi. Vychovávateľ taktiež pokračuje v socializácii šteniatka – najskôr spoznávajú okolie domu, potom sídlisko, neskôr rušnejšie miesta, stanice, centrum a na záver aj také náročné prostredie, akým je nákupné centrum.

Po dosiahnutí prvého roka psí dorastenci absolvujú hodnotenia zdravia a povahy. Ak ich absolvujú úspešne sú zaradení do výcviku. Vymenia tak rodinu vychovávateľa za rodinu trénera, ktorý s nimi pracuje 6-8 mesiacov. Počas výcviku sa učí pes smerové povely (napr. rovno, doľava, vpravo) a vyhľadávacie povely (napr. zebra, schody, dvere). Okrem toho sa učí vyhýbať rôznym prekážkam (pevným aj pohyblivým) na chodníkoch a cestách a samozrejme ukazovať okraj chodníka pred cestou. poslednú tretinu výcviku pracuje tréner v nepriehľadných okuliaroch, v spolupráci s druhým trénerom, ktorý na dvojicu dohliada a hodnotí výkon psa. Výcvik psa je ukončený oficiálnou skúškou, ktorú absolvuje pes so svojim trénerom v nepriehľadných okuliaroch.

Viac o výchove a živote vodiacich psov sa dozviete na stránke našej výcvikovej školy a v nasledujúcich videách: